.
Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání. /Hans Christian Andersen/

Photo Galery
.

.
Příroda používá nekonečnou lidskou fantazii jako prostředku, aby mohla pokračovat ve své nádherné tvůrčí činnosti. /Pirandello/
.
Menu
Hlavní stránka
Galerie
Tipy na výlet
Zajímavosti
Články
Diskuse
Tapety
Odkazy
Výbava
Autor


Počet návštěv .............. .
Právě sem nahlíží ....... .

.
. ..... Tipy na výlet - Rozhledna Babylon u Kramolína .
. Klikněte pro větší obrázek.
Na katastru obce Kramolín u Procházkovy hájenky při silnici do Mohelna se na Zeleném kopci (491,3 m n. m.) tyčí rozhledna zvaná Babylon. Rozhlednu dal v roce 1831 postavit ve spolupráci s moravskými zeměměřiči hrabě Jindřich Vilém Haugwitz, tehdejší majitel náměšťského zámku. Je to nejstarší kamenná rozhledna na Moravě a druhá nejstarší v naší republice.

Kamenná empírová věž o výšce 24,5 m je postavena na základě čtyřhranného půdorysu, vyšší patra jsou osmistěnná. Uvnitř věže je původních 105 dubových točitých schodů, po kterých se vystoupá do vrcholu osmihranné věže, kde je vyhlídka. V patře vyhlídky je provedena romantická výzdoba stropu v podobě zvěrokruhu. Nad vchodem do rozhledny je půlkruhová tabulka s latinsky psaným nápisem: Pomocí zeměměřictví moravského postavil Jindřich hrabě Haugwitz r. 1831 (Moraviae Dimensionis subsidio Henricus Dones ab Haugwitz – MDCCCXXXI. Erexit.). K rozhledně se váže nedoložené tvrzení, že byla původně o jedno (dřevěné) patro vyšší (měřila 40 m), a že byla snížena v období pruskorakouské války v roce 1866, protože ji narušila dělostřelecká palba pruskorakouských vojsk.

V nejvyšší místnosti byl také původně umístěn dalekohled a vedle na stolku mapa všech míst, které odtud bylo možno vidět. Odvezla ho odsud v roce 1945 Rudá armáda.

Z prosklené vyhlídkové místnosti pod střechou je vidět kromě okolní zvlněné krajiny Českomoravská vrchovina, okraj Brna, Pavlovské vrchy a při výjimečně dobrých podmínkách i Vídeň a Alpy.

Rozhledna je majetkem obce Kramolín, která ji provozuje prostřednictvím Ing. Jaroslava Odstrčila. Bývá v sezoně otevřena v sobotu a v neděli od 13.00 do 17.00 hodin, vstup je zpoplatněn. V jiný den je možné si individuální prohlídku sjednat na telefonním čísle 568 645 317. K rozhledně vede odbočka na panely zpevněnou cestu ze silnici mezi obcemi Mohelno a Kramolín.


Klikněte pro větší obrázek.

Klikněte pro větší obrázek.

Klikněte pro větší obrázek.

Klikněte pro větší obrázek.

. ..... Tip - Klikněte na mapku - zobrazí turistické okolí rozhledny Babylon on-line. .

© Komár and Pampeliška company - všechna práva vyhrazena!